Gurmáni, plánovali jste strávit advent v Toskánsku, ale nevyšlo to? Nebuďte smutní, mám pro vás zajímavý tip, kam se vydat v příštím roce. A možná se tam sejdeme, protože to letos skutečně stálo za to.
Když jsem tento rok připravovala adventní prohlídku Florencie, zaujala mě akce v jednom z historických sídel místní aristokracie, jež se krvavě zapsalo do temné historie protimedicejských spiknutí. V krásném paláci Pucci, se konala soutěž o nejlepší italský panettone.
Často se tato sladká pochutina překládá jako vánočka. Svými ingrediencemi ji tak trochu připomíná. Mouka, cukr, máslo, vejce, rozinky, kandované ovoce, naprosto nedietní kombinace, jejímž výsledkem je nadýchaná voňavá vánoční buchta.
Ačkoliv je původem z Milána (o jejím vzniku koluje hned několik legend), pečou ji dnes cukráři po celém Apeninském poloostrově.
Abych byla upřímná, snažím se cukru vyhýbat, ale řekněte sami, jak člověk může tělem a duší vyprávět cukrářské příběhy, aniž by jejich díla ochutnal?
Moje profesionalita tuto oběť evidentně vyžadovala.
Akce snoubila gurmánský požitek s úžasným vizuálním vjemem. Přesně tak, jak to mám ráda. Když už se labužničí, má to být stylově. V čerstvě zrestaurovaném sále se na nás pod krásnými freskami usmíval jeden panettone za druhým.
Sicilané se prezentovali jedlými jesličkami a speciální ingrediencí, mannou, pod jejímž exotickým názvem se skrývá jasanová míza, používaná stejně jako javorový sirup jako alternativní sladidlo. Florencie byla zastoupena jemným meruňkovým panettone, Neapolci se blýskli osobitou specialitou Spaccanapoli, inspirovanou chuťově odlišným 18. stoletím, cukráři z Bronte sváděli mlsné jazýčky svými pistáciovými kreacemi a na stolech se otevíraly a krájely nové a nové druhy, jednou s červenými lesními plody a bílou čokoládou, podruhé ořechovo-fíkové, potřetí kaštanové, a dokonce se našel i slaný panettone s olivami.
Soutěže se účastnil i držitel gurmánského ocenění Gambero Rosso, cukrář z Turína, který si všechny své ingredience od kandovaného ovoce přes čokoládu až po fialkový cukr vyrábí poctivě sám.
Samozřejmě jsem si mezi sousty nechala tu a tam poradit. Konečně tedy vím, co jsem na mém podomácku kandovaném pomeranči kazila a co mám zase zlepšit na kvásku.
Aby byl panettone opravdu dobrý, cukráři používají právě pšeničný kvásek a těsto nechají kynout až 48 hodin.
Jste zvědaví, kdo to nakonec vyhrál? Na naší akci hodnotilo publikum a rozhodlo, že titul Ambasádora italského panettone poputuje do Kampánie cukráři Mascolo.