Tak už mě to taky chytlo. Móda doma pečeného chleba dorazila i do naší kuchyně.
Nepořídila jsem si domácí pekárnu, na to jsem přiliš velký fundamentalista. Hotové směsi a lehký postup jsou mi proti srsti. Nejraději bych si obilí pěstovala a mlela sama, ale vraťme se zpět do reality naší rozbředlé intelektuálky. S nohama na zemi a s chladnou myslí jsem si zašla do mlýna pro pytel čerstvé celozrnné mouky a od kamaráda vyškemrala kvásek. Trocha magie a můj první domácí chleba byl na světě!
Před pár dny mě tenhle kváskový kamarád vzal na výlet. Vyrazili jsme si na jednu moc zajímavou akci do kouzelného ligurského městečka Varese Ligure.
Celá oblast, které se říká Údolí Váry, je známá pro svoji bio produkci a zemědělci se tu právě sešli, aby si vyměnili zkušenosti, semena a rouby starých odrůd. Rozbředlá intelektuálka si také odnesla několik exemplářů, které zajisté vysází a s utrpením bude okopávat…
Všudepřítomné nadšení bylo opravdu nakažlivé a těžko se mu dalo odolat. Ivo Poli nám vyprávěl o svém životním poslání, jak s pomocí desítek starých pamětníků přispěl k rozšíření Toskánské regionální semenné banky o více než 300 starých odrůd ovocných stromů z oblasti Garfagnana.
Hodně nás pobavila hruška fiflena (pera figura), která je jen krásná, ale nikdy nedozraje. Pokud ji však uvaříte, jsou z ní super zákusky.
Gabriele Bindi nám představil svoji novou knihu o starých odrůdách pšenice Grani antichi a k vidění byla kromě spousty stánků s lokálními produkty i výstava všech možných typů brambor, od těch amerických přes německé, rakouské, francouzské až po ty toskánské a ligurské.
A to by nemohla být italská akce, kdyby nebylo i nějaké to dobré žrádýlko. Víte, co jsou croxetti con tuccu? Lokální typ těstovin s vynikající omáčkou s masem bez masa. Ne, to není překlep. Uvaříte všechnu zeleninku s masíčkem jako na ragù, ale nakonec z toho to maso vylovíte. Téměř veganská lahůdka. Škoda, že jsem se ptala šéfkuchaře, jak se to vaří, mohla jsem jít domů s pocitem, že alespoň jedno jídlo bylo zaručeně veganské…
Tak nevím, kdy zasázím svoje fazole a brambory, budu se muset kouknout do kalendáře na měsíční fáze a vygooglovat postup. Můj dnešní chleba je už ale v peci a začíná voňet.
Jestli máte i vy chuť poznat realitu něteré z lokálních biofarem, okusit jejich speciality a přitom se dozvědět něco o místní historii, napište mi. Přiští výlet zorganizujeme společně.
Vaše Štěpánka Toskánka